A ganodermát a tradicionális keleti gyógyászatban évszázadokon keresztül szívtámogató gyógyszerként alkalmazták. Rendszeresen felírták azoknak, akik szívelégtelenségre utaló mellkasi fájdalommal, fokozott fáradékonyságra utaló tünetekkel jelentkeztek, vagy a szokottnál nagyobb stressz-hatásnak voltak kitéve, esetleg konkrét vérkeringési problémákkal küszködtek.

Ezeket a tapasztalati adatokat támasztották alá kínai és japán kutatók eredményei, akik megállapították, hogy a ganoderma alkalmazása javítja a vérkeringést és fokozza a szívizom oxigénfelvételét. A hatásért felelős anyagként a triterpén struktúrával rendelkező ganoderma savat és származékait jelölték meg. Ezen hatóanyagok vérnyomás- és koleszterinszintet csökkentő, valamint trombocita aggregáció-gátló hatását farmakológiai vizsgálatokkal is igazolták (McKenna és munkatársai, 2002).

A fenti megfigyeléseket, majd a farmakológiai vizsgálati eredményeket klinikai tapasztalatok is alátámasztják.

1. Koronária megbetegedésben szenvedő 92 beteget vizsgálva Kínában a 20%-os koncentrációjú gombaszirup hatására a betegek mintegy 50%-nál az alvóképesség és étvágy javulását, a légszomj enyhülését, és 72 %-nál a mellkasi fájdalmak megszűnését tapasztalták.

2. Hiperlipidémia (magas vérzsír értékek) esetén a gombaszirup fogyasztása után a vér koleszterinszintje a betegek több mint 90 %-ánál csökkent.

  • A koszorúér megbetegedésének kezelésére eredményesnek bizonyult a gomba alkoholos kivonata: 39 beteg közül 18 meggyógyult, 17 állapota javult és csupán négy beteg állapota maradt változatlan (Dharmananda és munkatársai, 1986).
  • Egy 2012-es palecebo kontrollált kettős vak klinikai vizsgálatban 26 betegnél hasonlították össze a ganoderma hatását a placeboval. Igazolták, hogy a ganoderma enyhe antidiabetikus hatással rendelkezik, valamint csökkentette a cukorbetegek vérzsírértékeit is (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21801467).

3. Artériás érelmeszesedésben szenvedő betegek vizsgálata alapján arra az eredményre jutottak, hogy a 14 napig tartó, napi 1000 mg dózisú vizes gomba extraktummal való kezelés hatására a vérlemezek aggregációja jelentősen csökkent. Ezzel egyidejűleg mérséklődött a kialakult vérrögök nagysága és tömege (Tao és Feng, 1990).

magasvérnyomás

4. Magas vérnyomás betegség esetén is eredményesen alkalmazták a ganodermát:

  •  54 magas vérnyomás betegségben szenvedő esetében (akik nem reagáltak a captopril és normodipin kezelésre) bizonyították, hogy a gomba extraktum 14 napos alkalmazást követően már szignifikánsan, mintegy 82,5%-kal javítja a betegek állapotát (Jin és munkatársai, 1996).
  • 53 súlyos, középsúlyos magas vérnyomás megbetegedésben szenvedő és a normális vérnyomású vizsgálati alanyoknak 6 hónapon keresztül a gomba extraktumból előállított tablettákkal kezeltek. Megállapították, hogy a kezelés elsősorban a súlyos magas vérnyomás megbetegedésben szenvedő 12 beteg esetében volt hatékony. A középsúlyos hipertóniás betegeknél és s normális vérnyomású vizsgálati alanyoknál lényegesebb változást nem tapasztaltak, de mellékhatások sem léptek fel. A hipertóniás betegek esetében a szisztolés vérnyomás 57,5 %-kal, a diasztolés 60,0 %-kal (Kanmatsuse és munkatársai, 1985) csökkent.

ACE-gátló hatás: 2012-ben egy tudományos vizsgálat során bebizonyították, hogy a ganoderma myceliumában lévő anyagok a ACE enzim gátló hatással rendelkeznek és ezáltal tudják csökkenteni a vérnyomást! (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24093919)

(ACE=angiotenzin convertáló enzim; az egyik legismertebb és leghasználtabb vérnyomáscsökkentő gyógyszercsoport is ezen enzim gátlásán keresztül fejti ki vérnyomás csökkentő hatását.)

Mellékhatások: a ganoderma gomba alkalmazása során különösebb mellékhatásra nem kell számítani.

Figyelem!Tekintettel arra, hogy a gomba jelentős immunstimuláló hatással rendelkezik, kerülni kell immunszupresszív készítményekkel történő együttes alkalmazását. Ugyanígy kerülendő olyan szerekkel való együttes alkalmazása, amelyek véraggregációt gátló hatással rendelkeznek (pl. Aszpirin), mivel ebben az esetben összeadódó hatásra lehet számítani (Shimizu és munkatársai, 1985). Másrészt ez a cikk tájékoztatási célt szolgál. Így a benne lévő információk nem helyettesítik az orvosi terápiát, maximum kiegészíthetik azt. A ganoderma élelmiszer, így bárki nyugodtan fogyaszthatja.

Szerző: Dr. Dóda Ildikó orvos-természetgyógyász

Vitaldepo TIPP a szívünk egészségének megőrzésére:

Bio Ganoderma őrlemény 20g