Astragalus, a vese természetes védelmezője
A Phytomedicine nevű szaklap 2024 júliusi számában jelent meg egy új klinikai vizsgálat összefoglalója, melyben az Astragalus növény hatását vizsgálták II. típusú cukorbetegségben szenvedőknél.
A cukorbetegség (diabetes) krónikus vesebetegséghez (CKD) és veseelégtelenséghez vezet, ami dialízist vagy transzplantációt igényel.
Az Astragalus, vagy ismert magyar nevén kínai csüdfű vagy baktövis, a hüvelyesek rendjébe tartozó nemzetség, több mint kilencven fajjal! Közülük az egyik az Astragalus membranaceus, melynek gyökerét a tradicionális kínai orvoslásban (TCM) régóta használják, és gyakran kombinálják más gyógynövényekkel együtt az állóképesség, az erő és életerő növelésére.
Az Astragalus az Egyesült Államok gyógyszerkönyvében bejegyzett élelmiszer-összetevő, retrospektív és preklinikai adatok szerint vesevédő hatású, de korlátozott hosszú távú prospektív klinikai bizonyítékokkal. Ennek a vizsgálatnak az volt a célja, hogy felmérje az astragalus hatékonyságát a vesefunkció csökkenésére makroalbuminuriás diabéteszes CKD-betegeknél.
Ebben a randomizált, értékelő-vak, standard, gondozással kontrollált, többközpontú klinikai vizsgálatban 118 beteg vett részt, akiknek
- az eGFR-je (becsült glomeruláris filtrációs rátája) 30-90 ml/perc/1,73 m2 és
- az UACR-je (vizeletalbumin-kreatinin arány) 300-5000 mg/g volt.
A betegek egyik fele napi 15 g nyers gyógynövénnyel egyenértékű astragalus granulátumot kapott 48 hétig, míg a beteg másik fele folytatta az előzetes terápiáját, astragalus kiegészítés nélkül.
A vizsgálat során a betegeknek az alábbi paramétereinek változását követték nyomon a kutatók: eGFR, UACR , vérnyomás, biokémia és biomarkerek. Ezen kívül figyelték, hogy szükséges-e a vizsgálat során gyógyszerváltás és bekövetkezik-e nemkívánatos esemény.
EREDMÉNYEK: Megállípítható volt, hogy a 48 hetes periódus alatt
- az eGFR-csökkenés meredekségének becsült különbsége évi 4,6 ml/perc/1,73 m2 volt, az astragalus csoportban lassabb volt az eGFR csökkenése.
- az UACR esetében a csoportok közötti különbség jelentéktelen volt.
- 117 nemkívánatos eseményt dokumentáltak 31 astragalusszal kezelt betegnél és 41 standard ellátásban kontrollált betegnél.
- A 48 hetes vizsgálat végén a szisztolés vérnyomás 7,9 Hgmm-rel alacsonyabb volt az astragalusszal kezelt betegeknél.
A vizsgálatot végzők megállapították, hogy a 2-es típusú cukorbetegségben, 2-3 stádiumú CKD-ben és makroalbuminuriában szenvedő betegeknél az astragalus 48 hétig tartó kiegészítése a szokásos ellátás mellett tovább stabilizálta a veseműködést, lassította a vesefunkció romlását az astragalust nem kapó betegtársaikhoz képest. Így megállapítható, hogy az astragalus fogyasztása új terápiás lehetőséget jelenthet a CKD progressziójának csökkentésére.
Forrás: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38810556/
Figyelem! Ez a cikk csupán tájékoztatási célt szolgál, bemutatja a legfrissebb tudományos vizsgálati eredményeket. A benne lévő információk nem alkalmasak betegségek kezelésére.